Oliwia Jabłońska wicemistrzynią świata w pływaniu!

Jakub Guder
Jakub Guder
Niepełnosprawni - Pełnosprawni w Sporcie
Oliwia Jabłońska zdobyła kolejny w swojej karierze medal pływackich mistrzostw świata. Nasza paraolimpijka tym razem wywalczyła srebro na dystansie 400m stylem dowolnym (kategoria S10).

Wrocławianka Oliwia Jabłońska została wicemistrzynią świata w pływaniu. Podczas rywalizacji na pływalni w Manchesterze 26-latka przegrała w finale tylko z reprezentantką Węgier Bianką Pap (4:33.43) do której straciła ponad pięć sekund (4:38.57). Za Polką finiszowała pływaczka gospodarzy Faye Rogers (4:41.06).

Dla Jabłońskiej to już kolejny medal mistrzostw świata. Zresztą to właśnie do niej należy na tym dystansie rekord mistrzostw, który ustanowiła w 2019 roku w Londynie, kiedy to zdobyła złoto i uzyskała czas 4:29.65. Jej celem są jednak igrzyska paraolimpijskie, które w przyszłym roku zaplanowano w Paryżu. Zawodniczka Startu Wrocław ma już w swoim dorobku trzy olimpijskie krążki (Londyn 2012 - srebro; Rio de Janeiro 2016 - brąz; Tokio 2020 - brąz), ale brakuje jej do kolejki złota. Wcześniej jej koronnym dystansem było 100m motylkiem, ale od pewnego czasu się przekwalifikowała i pływa 400m dowolnym. Jej trenerką jest Beata Pożarowszczyk-Kuczko.

Środa była generalnie bardzo udana dla naszych pływaków na mistrzostwach. Polacy aż cztery razem stawali na podium zawodów w Manchesterze. Złoto (i rekord mistrzostw) dla Kamila Otowskiego (100m grzbietem; S1), a brązowe medale dla Alana Ogorzałka (400m dowolnym, S10) i Jacka Czecha (100m grzbietem, S2).