Australijka Molly O'Callahan pobiła rekord świata na dystansie 200 m stylem dowolnym w finale mistrzostw globu q Fukuoce

Jacek Kmiecik
Nowa rekordzistka świata na dystansie 200 m stylem dowolnym - Australijka Molly O'Callahan @SwimmingWorld
Australijka Molly O'Callahan zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata 2023 w Fukuoce (Japonia) na 200 m stylem dowolnym, ustanawiając nowy rekord świata.

O'Callahan pobiła rekord z „ery kostiumów” sprzed czternastu lat

Zawodniczka z Australii pokonała dystans w finale w minutę 52,85 sekundy. Poprzedni rekord świata ustanowiła w 2009 roku Włoszka Federica Pellegrini, w czasie minuta 52,98 sekundy. Rekord Pellegrini padł jednak w „erze kostiumów” – pływacy występowali w superszybkich kombinezonach, które później zostały zakazane.

Druga w finale na tym dystansie była rodaczka O'Callahan Ariarne Titmus, która pokonał dystans w minutę 53,01 sekundy. Wcześniej na tych mistrzostwach świata Titmus ustanowiła rekord świata na 400 m stylem dowolnym. Kanadyjska pływaczka Summer McIntosh zajęła trzecie miejsce z rekordem świata juniorów wynoszącym minutę 53,65 sekundy.

O'Callahan to najlepsza pływaczka Australii zeszłego roku

Molly O'Callahan to 19-letnia mieszkanka Logan City. W 2021 roku pływaczka wygrała igrzyska olimpijskie w Tokio w sztafecie na dystansie 4x100 m stylem dowolnym, a także w sztafecie mieszanej na dystansie 4x100 m.

Również na igrzyskach w Tokio O'Callahan zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym.

W 2022 roku Molly została uznana najlepszą pływaczką przez Australijską Federację Pływacką, za co otrzymała odpowiednią nagrodę.