OPRAC.:
Tak Vitor Roque fetował gola
Tak Vitor Roque fetował gola PAP/EPA
Liga hiszpańska. Deportivo Alaves jeden gol, FC Barcelona trzy. Faworyt wygrał także w rewanżu. Strzelanie przed przerwą rozpoczął Robert Lewandowski, a w drugiej połowie skończył Vitor Roque, którego sędzia wyrzucił z murawy. Oto skrót najciekawszych akcji meczu.

Bramki z meczu Deportivo Alaves - FC Barcelona

Katalończycy przystępowali do meczu podbudowani środowym zwycięstwem w zaległym spotkaniu z Osasuną 1:0, po golu sprowadzonego zimą Brazylijczyka Vitora Roque.

Od początku spotkania z Alaves uzyskali przewagę, a w 22. minucie powody do radości miał wreszcie Lewandowski.

35-letni napastnik, który czekał na gola w Primera Division od 10 grudnia (później trafiał tylko w meczach o Puchar Hiszpanii i Superpuchar), otrzymał podanie od Ilkaya Guendogana, znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i tzw. podcinką trafił do siatki. To jego dziewiąta bramka w obecnym sezonie ligowym.

Do przerwy wynik się nie zmienił, a druga część - znacznie ciekawsza dzięki obu drużynom - zaczęła się świetnie dla gości. Po ładnym dośrodkowaniu Pedriego jeszcze efektowniejszym strzałem pod poprzeczkę popisał się Guendogan, bohater wieczoru.

Piłkarze Alaves nie zamierzali się jednak poddawać i chwilę później, w 51. minucie, bramkę zdobył głową Samu Omorodion.

Jak napisała po meczu agencja EFE, "Omorodion dodał pikanterii golem na 1:2, ale Barca pozostała wierna swojej grze i kontynuowała walkę".

Czerwona kartka dla Vitora Roque

Najciekawsze z meczu Deportivo Alaves - FC Barcelona

Wkrótce potem trener Xavi Hernandez wprowadził na boisko Roque, a utalentowany Brazylijczyk w 63. minucie podwyższył na 3:1. To jego drugie trafienie w barwach "Dumy Katalonii".

Ściągnięty tej zimy z Athletico Paranaense niespełna 19-letni napastnik, nazywany "Tigrinho", nie pograł jednak zbyt długo. W 72. minucie musiał opuścić boisko za drugą żółtą kartkę, choć ta sytuacja wzbudziła bardzo wiele kontrowersji.

Mimo osłabienia i przewagi gospodarzy Barcelona utrzymała korzystny wynik do końca. Lewandowski rozegrał cały mecz, a jego zespół z dorobkiem 50 pkt awansował na trzecie miejsce.

Mniej powodów do radości ma natomiast Kamil Piątkowski. Wypożyczony na początku stycznia z Salburga do Granady 23-letni obrońca zobaczył czerwoną kartkę za faul już w 21. minucie meczu u siebie z Las Palmas. Arbiter skorzystał przy tej sytuacji z pomocy VAR.

Mecz zakończył się remisem 1:1. Granada pozostała na przedostatnim, 19. miejscu z dorobkiem 12 punktów. Od poniedziałku piłkarzem tej drużyny jest również sprowadzony z Charlotte FC Kamil Jóźwiak, ale nie było go w kadrze na sobotni mecz. PAP

Deportivo Alaves - FC Barcelona 1:3 (0:1)

Bramki: Omorodion 51' - Lewandowski 22', Gundogan 49', Vitor Roque 63'
Czerwona kartka: Roque 72' (za dwie żółte)
Żółte kartki: Sola, Omorodion - Roque

FC Barcelona: Inaki Pena - Jules Kounde, Ronald Araujo, Pau Cubarsi (83' Inigo Martinez), Joao Cancelo (46' Hector Fort) - Andreas Christensen (83' Oriol Romeu), Frenkie de Jong, Pedri (75' Fermin Lopez) - Ilkay Gündogan (59' Vitor Roque), Lamine Yamal, Robert Lewandowski.

POLACY ZA GRANICĄ w GOL24

Tytułu broni Raków Częstochowa, ale liderem po jesieni jest Śląsk Wrocław, a chętnych na mistrzostwo nawet sześciu. Kto dysponuje potencjalnie najmocniejszym składem? Oto optymalne jedenastki sześciu czołowych zespołów.

PKO Ekstraklasa. Kandydaci na mistrza Polski. Kto ma najmocn...