PŚ w biathlonie. Norweska dominacja w rywalizacjach sztafetowych w Hochfilzen

Łukasz Konstanty
Norweskie drużyny kobiet i mężczyzn wygrały niedzielne biegi sztafetowe podczas odbywających się w Hochfilzen zawodów Pucharu Świata w biathlonie. Polki zmagania zakończyły na jedenastej pozycji, Polacy z kolei nie zdołali uniknąć zdublowania.

Norwegowie i Norweżki regularnie plasują się na podium podczas zmagań sztafetowych. Dość powiedzieć, że męska drużyna od stycznia 2022 roku za każdym razem kończyła zmagania w czołowej trójce (i tylko raz w tym czasie nie było to pierwsze miejsce), z kolei drużyna kobiet wygrała zarówno ostatnie zawody poprzedniego sezonu jak i inauguracyjne bieżącego.

Biało-Czerwoni zostali zdublowani

Zgodnie z przewidywaniami lider Pucharu Świata Tarjei Boe i jego koledzy z drużyny nie dali żadnych szans rywalom, zwyciężając z przewagą niemal pół minuty nad Francuzami i ponad minuty nad Niemcami. Różnica mogłaby być jeszcze większa, gdyby kończący sztafetę Vetle Sjaastad Christiansen (bezbłędny na strzelnicy) ostatnie okrążenie pobiegł na pełnej mocy.

Nie najlepiej spisali się Biało-Czerwoni, którzy nie zrealizowali podstawowego celu, a więc ukończenie zmagań. Już po pierwszej zmianie Andrzej Nędza-Kubiniec dobiegł do strefy zmian o ponad półtorej minuty później od liderów, a kolejni nasi biathloniści jedynie powiększali stratę (po biegu Konrada Badacza wynosiła ona ok. 3:25, Marcina Zawoła - ok. 5:46). Tomasz Jakieła, który jako ostatni ruszył w trasę, został z niej zdjęty (liderujący Norwegowie nadrobili okrążenie), a zespół został sklasyfikowany na 17. pozycji.

Jedenaste miejsce Polek

Także w rywalizacji pań zwycięstwo trafiło w ręce norweskiej drużyny. Skuteczna na strzelnicy biegnąca na ostatniej zmianie Ingrid Landmark Tandrevold dobiegła do mety jako pierwsza, mając nad Szwedkami ponad pół minuty przewagi. Trzecia lokata przypadła w udziale Francuzkom.

Przez moment wydawało się, że Polkom biegnącym w składzie Natalia Sidorowicz, Anna Mąka, Daria Gembicka i Joanna Jakieła uda się zakończyć rywalizację w czołowej dziesiątce, ostatecznie jednak nasz zespół zajął jedenastą lokatę i był ostatnią sztafetą, która uniknęła zdublowania.

Kolejne zawody biathlonowego Pucharu Świata zaplanowano na 14-17 grudnia w szwajcarskiej miejscowości Lenzerheide. W ostatnich tegorocznych zmaganiach odbędzie się rywalizacja w trzech konkurencjach: sprint, bieg pościgowy i bieg ze startu wspólnego.