Dawid Foltyniewicz
PAP/Maciej Kulczyński
KOSZYKÓWKA. To był najlepszy mecz sezonu Orlen Basket Ligi Kobiet! KGHM BC Polkowice potrzebował dwóch dogrywek, aby pokonać Ślęzę Wrocław w pierwszym półfinale 105:96. Drugi mecz w czwartek we Wrocławiu. Jeśli polkowiczanki wygrają po raz drugi, awansują do finału.

KGHM BC przystępował do półfinałowej rywalizacji w roli faworyta. Polkowiczanki zakończyły rundę zasadniczą na pierwszym miejscu, a w ćwierćfinale szybko uporały się z Energą Polskim Cukrem Toruń. Ślęza potrzebowała natomiast trzech meczów, aby uporać się na tym etapie rozgrywek z MB Zagłębiem Sosnowiec.

To jednak wrocławianki zaliczyły lepsze wejście we wtorkowe spotkanie. Klasą sama dla siebie była Alexa Held, która w pierwszej kwarcie zdobyła 13 punktów i głównie to dzięki niej 1KS prowadził po 10 minutach 28:27. W drugiej „ćwiartce” nastąpiło przebudzenie gospodyń. Aktualne wicemistrzynie Polski schodziły na przerwę przy prowadzeniu 50:45.

Po zmianie stron ponownie prym wiodły przyjezdne z Wrocławia. Ślęza wygrała trzecią kwartę 20:13 i na 10 minut przed końcową syreną miała dwa punkty przewagi. Kolejne minuty były bardzo wyrównane, żadna z drużyn nie grzeszyła skutecznością. Na 10 sekund przed końcową syreną wrocławianki prowadziły 80:79, ale w tym momencie Held faulowała niesportowo Ericę Wheeler. Amerykanka wykorzystała jeden rzut osobisty, a to oznaczało remis 80:80 i dogrywkę.

W kolejnych pięciu minutach BC i Ślęza zdobyły po 11 punktów i do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka numer 2. W niej na parkiecie rządziły polkowiczanki, które ostatecznie wygrały całe spotkanie 105:96.

Drugi półfinał w czwartek o godz. 18 w KGHM Ślęza Arenie we Wrocławiu. Jeśli BC wygra, wywalczy awans do finału Orlen Basket Ligi Kobiet. W przypadku zwycięstwa Ślęzy do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci półfinał w Polkowicach.

KGHM BC Polkowice – Ślęza Wrocław 105:96 (27:28, 23:17, 13:20, 17:15, 11:11, 14:5)
KGHM BC Polkowice: Brianna Fraser 29, Weronika Gajda 15, Julia Piestrzyńska 14, Dragana Stankovic 13, Emilia Kośla 11, Erica Wheeler 10, Zala Friskovec 7, Liliana Banaszak 4, Klaudia Gertchen 2;
Ślęza Wrocław: Alexa Held 35, Angel Baker 17, Schaquilla Nunn 16, Martyna Pyka 11, Karolina Stefańczyk 5, Aleksandra Mielnicka 5, Natalia Kurach 4, Digna Strautmane 3.