US Open: Novak Djoković nie obronił tytułu, wielki triumf Stana Wawrinki

Krzysztof Kawa
Stan Wawrinka (z prawej) i Novak Djoković
Stan Wawrinka (z prawej) i Novak Djoković Darron Cummings
To nie sensacja, ale na pewno niespodzianka, bo mimo kłopotów zdrowotnych to Novak Djoković (1) był wielkim faworytem do zwycięstwa w finale wielkoszlemowego turnieju na kortach w Nowym Jorku. A jednak to Szwajcar Stan Wawrinka (3) wygrał 6:7(1), 6:4, 7:5, 6:3 i w wieku 31 lat zdobył swój pierwszy tytuł US Open.

Szwajcar wygrywał do tej pory Roland Garros i Australian Open. I to całkiem niedawno, w ciągu ostatnich dwóch lat, co oznacza, że nawet w wieku 30 lat można dokonywać w tenisie wielkich rzeczy.

Finał na kortach Flushing Meadows Wawrinka zaczął defensywnie, jakby bez wiary w możliwość powodzenia. To dlatego Djoković szybko uzyskał przewagę i wydawało się, że łatwo rozstrzygnie pierwszego seta. A jednak Wawrinka doprowadził do tie-breaka i... tradycyjnie go przegrał, bo dotychczas tylko raz w pojedynkach z Serbem udało mu się ograć go w ten sposób.

Kolejne sety to zacięta walka z obu stron, przerwana w ważnym momencie przez Djokovicia, który poprosił o pomoc medyczną. Szwajcar był wściekły, bo odczytał to jako próbę wybicia go z rytmu. Serb opatrzył stopy i zaczął grać jakby nigdy nic, odrabiając straty. Ostatecznie, po trzech godzinach i 54 minutach, górą był jednak Wawrinka.

Materiał oryginalny: US Open: Novak Djoković nie obronił tytułu, wielki triumf Stana Wawrinki - Dziennik Polski