Śląsk – GTK: Wicemistrzowie Polski z pierwszym zwycięstwem w sezonie

Dawid Foltyniewicz
Koszykarze Śląska Wrocław w 2. kolejce Orlen Basket Ligi pokonali na własnym parkiecie Tauron GTK Gliwice 80:75. To pierwsze zwycięstwo wicemistrzów Polski w tym sezonie. Najwięcej punktów dla WKS-u zdobył Dušan Miletić (14).

W pierwszej piątce Śląska znaleźli się Aleksander Wiśniewski, Daniel Gołębiowski, Saulius Kulvietis, Dušan Miletić i Hassani Gravett. Ten ostatni z powodu kontuzji opuścił inaugurację sezonu w Dąbrowie Górniczej (WKS przegrał z MKS-em 80:82), dlatego mecz z GTK był jego debiutem w Orlen Basket Lidze.

Wrocławski zespół w pierwszych minutach rzucał ze słabą skutecznością, ale jeszcze w pierwszej kwarcie odnalazł dobry rytm. Celnymi rzutami za trzy punkty popisali się Gołębiowski, Łukasz Kolenda i Jakub Nizioł. Po 10 minutach gospodarze prowadzili 21:17 – to niewielka różnica, zważywszy na fakt, że koszykarze GTK rzucali z gry ze skutecznością na poziomie 31 proc.

Śląsk doskonale wszedł w drugą „ćwiartkę” – od punktów Mateusza Zębskiego i efektownego wsadu à la „Air Nizioł”. Gliwiczanie szybko popełnili pięć fauli, dzięki czemu gracze WKS-u mieli sporo okazji na punkty po rzutach osobistych. Gdy Miletić wpakowało piłkę po efektownym alley-oopie, trener gości Paweł Turkiewicz poprosił o czas. Na niewiele się to zdało – zawodnicy GTK notowali sporo strat, a Śląsk zdobywał sporo punktów po kontrach. Śląsk schodził na przerwę przy prowadzeniu 45:31.

Po zmianie stron ekipa z Gliwic zabrała się za odrabianie strat. Gracze WKS-u z uporem maniaka rzucali za trzy – w zdecydowanej większości przypadków z marnym skutkiem. Wydawało się, że Śląsk znajduje się w opałach, ale nic bardziej mylnego. Doskonała końcówka trzeciej kwarty sprawiła, że na 10 minut przed końcem gospodarze prowadzili 62:49.

W ostatnich minutach WKS nie ustrzegł się błędów. Piłka kilkukrotnie po podaniach wrocławian trafiała w ręce rywali. Ci na 80 sekund przed końcową syreną zmniejszyli straty do 4 punktów. Zespół Olivera Vidina utrzymał jednak prowadzenie do końcowej syreny i ostatecznie wygrał 80:75. To pierwsze zwycięstwo wicemistrzów Polski w tym sezonie Orlen Basket Ligi.

Najwięcej punktów dla Śląska zdobył Dušan Miletić (14). W drużynie GTK liderem pod tym względem był Koby McEwen (19).