Bartosz Głąb
Na zakończenie 28. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał na własnym stadionie Zagłębie Lubin 2:0. Oba gole padły po wrzutach z autu w pole karne Miedziowych. Do bramki przyjezdnych trafili w odstępie 10 minut Jakub Czerwiński i Fabian Piasecki. Gliwiczanie oddalili się od strefy spadkowej na 5 punktów.

Zabójcze rzuty z autu w wykonaniu Piasta Gliwice

Gospodarze od początku meczu mocno zaatakowali przeciwnika. Już w 5. minucie Arkadiusz Pyrka w przebojowy sposób wpadł w pole karne Miedziowych, ale jego strzał z ostrego kąta okazał się niecelny. Chwilę później ten sam zawodnik precyzyjnie zacentrował na głowę Jakuba Czerwińskiego, jednak strzał obrońcy gliwiczan został zablokowany przez jednego z rywali.

Po raz kolejny w "szesnastce" Miedziowych zakotłowało się w 17. minucie. Arkadiusz Pyrka świetnie wrzucił piłkę z autu na głowę Fabiana Piaseckiego, ten zgrał do Michaela Ameyawa, który najpierw uderzył wprost w bramkarza, a potem odegrał do Jakuba Czerwińskiego. 32-latek z bliskiej odległości otworzył wynik meczu.

Zagłębie mimo straty bramki nie ruszyło do ataku, a wręcz przeciwnie, nadal przeważał Piast. Efekt zachowawczej gry Miedziowych przyszedł w 27. minucie. Ponownie po wrzucie z autu mocno zakotłowało się w polu karnym gości, piłka przypadkowo trafiła do Fabiana Piaseckiego, a ten sytuacyjnym uderzeniem posłał futbolówkę między nogami Sokratisa Dioudisa.

Jednak strzelec drugiego gola dla Piasta chwilę później położył się na murawie, sygnalizując że nie jest w stanie kontynuować gry i potrzebuje zmiany. Na ławce rezerwowych Aleksandar Vuković nie miał żadnego napastnika, więc na murawie pojawił się Tihomir Kostadinov. Reporter Canal+ Sport przekazał, że Fabian Piasecki nabawił się urazu mięśniowego łydki.

- Nasza gra nie wygląda dobrze. Powiem szczerze, wygląda źle i mamy teraz 15 minut, żeby ta gra wyglądała zdecydowanie lepiej - powiedział w przerwie Michał Nalepa.

Przyjezdni w pierwszej połowie nie oddali żadnego strzału na bramkę Piasta Gliwice. Wydaje się jednak, że było to spowodowane nie tylko słabą dyspozycją Miedziowych, ale również bardzo dobremu wykonywaniu założeń taktycznych przez gospodarzy.

Fabian Piasecki (nr. 9) strzelił gola, a chwilę później musiał opuścić boisko.
Fabian Piasecki (nr. 9) strzelił gola, a chwilę później musiał opuścić boisko. Michał Meissner / PAP

Wreszcie zwycięski Piast Gliwice. Aleksandar Vuković może odetchnąć

Druga połowa mogła rozpocząć się dla gliwiczan w najlepszy możliwy sposób. Arkadiusz Pyrka zdecydował się na uderzenie zewnętrzną częścią stopy zza pola karnego, ale piłka powędrowała minimalnie ponad poprzeczką bramki Sokratisa Dioudisa, a mogła to być bramka kolejki. Chwilę później swoich sił strzałem z dystansu spróbował Grzegorz Tomasiewicz, ale w tej sytuacji skutecznie interweniował grecki bramkarz.

W 54. minucie Zagłębie po raz pierwszy zagościło w "szesnastce" gospodarzy. Wrzutka ze stojącej piłki trafiła na głowę Aleksa Ławniczaka, ten zgrał w pole bramkowe, gdzie był Dawid Kurminowski, ale snajper lubinian w dogodnej sytuacji - nie trafił w piłkę.

Potem gra toczyła się głównie w środku pola. Piłkarze nie rozpieszczali kibiców na trybunach, a tych na Stadion Miejski w Gliwicach zameldowało się 3 217.

Kibice w drugiej połowie meczu Piast - Zagłębie nie byli rozpieszczani przez piłkarzy. Canal+ Sport 3

Ponownie ciekawiej zrobiło się w ostatnim kwadransie spotkania. Najpierw strzału z dalszej odległości spróbował Miłosz Szczepański, ale przegrał pojedynek z golkiperem Zagłębia, a chwilę później próba odpowiedzi w wykonaniu Mateusza Grzybka okazała się niecelna.

W 84. minucie znakomicie z prawego skrzydła zacentrował Bartosz Kopacz, w polu karnym Piasta z piłką minęło się kilku zawodników i ta powędrowała za linię końcową. Wydawało się, że centymetry uchroniły gliwiczan od bardzo dużego zagrożenia.

Gdy Tomasz Kwiatkowski zagwizdał po raz ostatni, stało się jasne, że Piast przerwanie serię meczów bez zwycięstwa, które pozwoliło mu oddalić się na 5 punktów od strefy spadkowej. Jednak w następnej kolejce gliwiczanie pojadą do Szczecina na niezwykle wymagające starcie z rozpędzoną Pogonią.

Z kolei Zagłębie właśnie zanotowało czwarty mecz bez zwycięstwa i coraz bardziej pewne jest, że po sezonie Waldemar Fornalik pożegna się z funkcją szkoleniowca Miedziowych. W kolejny weekend również ciężko będzie o punkty, gdyż zagrają u siebie z podrażnioną Jagiellonią Białystok.

Patryk Dziczek (Piast Gliwice) z szansami wyjazdu na Euro 2024.
Patryk Dziczek (Piast Gliwice) z szansami wyjazdu na Euro 2024. Michał Meissner / PAP

• Michael Ameyaw - 3
  • Miłosz Szczepański - 4 (Tom Hateley - bez oceny)
  • Jorge Felix - 4
  • Fabian Piasecki - 4 (Tihomir Kostadinov - 3)