Tour de France: Aru nowym liderem

Jacek Żukowski
Nowy lider - Fabio Aru
Nowy lider - Fabio Aru twitter.com/letour
Podczas 12. etapu wyścigu zawodnicy zmagali się z Pirenejami. Trudny odcinek przyniósł zmianę w klasyfikacji generalnej. Nowym liderem jest Fabio Aru.

Trasa wiodła z Pau do Peyraguedes (214,5 km). Im bliżej było końca etapu, tym trudności wzmagały się. Kolarze musieli podjechać na szczyt Porte de Bailes na 1755 m n.p. m. (premię najwyższej kategorii). Przez dłuższy czas wyścig prowadziła 12-osobowa ucieczka, ale z czasem rozbiła się. Belg Thomas de Gendt kolega z grupy Tomasza Marczyńskiego – Lotto Soudal oraz Brytyjczyk Stephen Cummings nadawali to na podjeździe. Kolarz grupy Dimension Data oderwał się jednak od rywala i jako pierwszy wjechał na szczyt.

Następnie zawodnicy mieli zjazd. W peletonie jechali lider Christopher Froome i drugi w klasyfikacji Aru. Na jednym z zakrętów nie zmieścili się i wjechali na trawę tuż koło zaparkowanych kamperów. Nic się nie stało, najedli się tylko trochę strachu. Do prowadzącego mieli około 2 min straty. Brytyjczyk opadł jednak z sił i został doścignięty przez najmocniejszych kolarzy wyścigu. Za czołówką został Kolumbijczyk Nairo Quintana.

Na podjeździe na Col de Payresourde nikt nie zdecydował się na atak. Podczas finałowej wspinaczki do mety zaatakował Aru, zyskał przewagę i choć nie wygrał, to jednak miał powody do radości, bo 20 sekund za nim dotarł na metę Froome i stracił żółtą koszulkę. Wygrał 3. kolarz wyścigu Francuz Romain Bardet.

12. etap, Pau - Peyraguedes (214,5 km): 1. Romain Bardet (Francja, Ag2R) 5:49.38 godz., 2. Rigoberto Uran (Kolumbia, Cannondale), 3. Fabio Aru (Włochy, Astana) obaj 2 s. straty.
Klasyfikacja generalna: 1. Aru 52:51.49 godz., 2. Froome 6 s straty, 3. Bardet 25.