Kajakarstwo górskie. Trzy finały Polaków w Pucharze Świata

Artur Bogacki
Bracia Filip i Andrzej Brzezińscy zajęli w Pradze 10. miejsce
Bracia Filip i Andrzej Brzezińscy zajęli w Pradze 10. miejsce fot. Łukasz Olearczyk
Czwarta eliminacja Pucharu Świata w slalomie odbyła się w Pradze. W finałach walczyły polskie osady.

Zawody na torze w czeskiej stolicy były okazją do rewanżu za niedawne igrzyska olimpijskie, w których po starcie Polaków pozostał niedosyt. Z tym, że teraz stawka była znacznie liczniejsza, bo nie było już limitu jednej osady z danego kraju.

Świętnie w mocnym gronie spisała się Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz). Mistrzyni świata i Europy juniorek z tego lata udanie walczyła w K-1 seniorek, awansowała z 5. czasem do finału. W nim powtórzyła ten wynik (7,91 s straty do zwyciężczyni Niemki Ricardy Funk). Tak wysoko w tym sezonie nie była żadna z Polek. W Pradze w półfinale odpadła olimpijka Natalia Pacierpnik (KKK Kraków), która zebrała aż 8 pkt karnych i zajęła 19. miejsce.

W finale K-1 mężczyzn z naszych zawodników płynął tylko Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz). Pochodzący ze Szczawnicy kajakarz uplasował się na 7. pozycji. Stawka była bardzo wyrównana, do zwycięskiego Jiriego Prskavca stracił 2,14 s. W półfinale odpadli sądeczanie: Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa) - 15. (byłby awans, gdyby nie 4 pkt karne) i olimpijczyk Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz) - 21. W punktacji PŚ w ścisłej czołówce jest Popiela -- 3. lokata (prowadzi Czech Vit Prindis).

W C-2 z polskiej ekipy najlepiej wypadli Filip i Andrzej Brzezińscy (AZS AWF Kraków), którzy jako jedyni awansowali do finału. Decydującego przejazdu nie będą miło wspominać - ominęli dwie bramki i zajęli ostatnie, 10. miejsce (zwyciężyli Słowacy Peter i Ladislav Skantarowie). W półfinale odpadli olimpijczycy Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (KKK) - 11. pozycja oraz Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (AZS AWF) - 16.

W C-1 mężczyzn nasz najlepszy zawodnik Grzegorz Hedwig (Start) zajął w półfinale 19. miejsce i zakończył udział w regatach. Wygrał Słowak Matej Benus, a w tej konkurencji kobiet najlepsza okazała się Australijka Jessica Fox.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Materiał oryginalny: Kajakarstwo górskie. Trzy finały Polaków w Pucharze Świata - Dziennik Polski