Formuła 1. Max Verstappen najlepszy w kwalifikacjach i sprincie w Szanghaju

Zbigniew Czyż
PAP/EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES
Trzykrotny mistrz świata Formuły 1 i lider tegorocznego cyklu Holender Max Verstappen wygrał kwalifikacje do niedzielnego wyścigu w Szanghaju podczas Grand Prix Chin. Drugie miejsce zajął jego kolega z Red Bull Racing - Meksykanin Sergio Perez. Trzeci był Carlos Sainz Junior z Ferrari.

Verstappen miał 12,535 sekundy przewagi nad Perezem i 20,866 nad Sainzem. Czwarty ze stratą 26,522 był Charles Leclerc z Ferrari. Formuła 1 wróciła do Szanghaju po pięciu latach przerwy. Verstappen liczy na pierwsze zwycięstwo na Shanghai International Circuit.

"Ten tor jest fantastyczny, ma unikalny układ. Jest tutaj kilka trudnych zakrętów i długa prosta. Istnieje wiele możliwości wyprzedzania" - ocenił Holender, który wywalczył piąte pole position w tym sezonie i 37. w karierze.

Verstappen wygrał też wcześniejszy sprint w Szanghaju, dzięki czemu do 15 punktów powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Perezem.

"Wydaje się, jakby minęło już dużo czasu, odkąd byliśmy tu ostatni raz. Nigdy nie jeździłem tu z Red Bullem, więc będzie fajnie" - powiedział Perez.

Grand Prix Chin jest piątą rundą mistrzostw świata. Verstappen wygrał trzy z czterech dotychczasowych wyścigów. Był najlepszy w Bahrajnie, Arabii Saudyjskiej i Japonii. W niedzielę powalczy o czwarte zwycięstwo w sezonie.

Było to 100. pole position w historii zespołu Red Bull Racing.

Pod względem liczby wywalczonych pole position Verstappen zajmuje piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Rekordzistą jest dziewiąty w piątek Brytyjczyk Lewis Hamilton, który dotychczas wywalczył pole position 104 razy.

Jedyny Polak w historii cyklu Robert Kubica pole position wywalczył raz - w 2008 roku w Bahrajnie.

Czołówka zdobywców pole position w wyścigach F1 (* - kierowcy nadal startujący):

1. Lewis Hamilton (W. Brytania)* 104 (2007- )
2. Michael Schumacher (Niemcy) 68 (1991-2012)
3. Ayrton Senna (Brazylia) 65 (1984-1994)
4. Sebastian Vettel (Niemcy) 57 (2007-2022)
5. Max Verstappen (Holandia)* 37 (2015- )
6. Jim Clark (W. Brytania) 33 (1960-1968)
. Alain Prost (Francja) 33 (1980-1993)
8. Nigel Mansell (W. Brytania) 32 (1980-1995)
9. Nico Rosberg (Niemcy) 30 (2006-2016)
10. Juan Manuel Fangio (Argentyna) 29 (1950-1958)
...
Robert Kubica (Polska) 1 (2006-2019)

Holender jest pierwszym kierowcą w XXI wieku, który zdobył pierwsze pięć pole position w sezonie. Ostatnim, który dokonał tej sztuki był Mika Hakkinen w 1999 roku.

Verstappen zdobył pole position na 21 różnych torach, wyprzedzając zarówno Ayrtona Sennę, jak i Nigela Mansella. Aktualnie zajmuje czwarte miejsce na liście wszech czasów.

Max Verstappen z Red Bulla wygrał pierwszy w tym sezonie sprint, poprzedzający niedzielny wyścig w Szanghaju.

Na 19 okrążeniach uzyskał 13,043 przewagi nad Brytyjczykiem Lewisem Hamiltonem z Mercedesa. Trzeci był jego kolega z zespołu Meksykanin Sergio Perez, a kolejne miejsca zajęli kierowcy Ferrari - Monakijczyk Charles Leclerc i Hiszpan Carlos Sainz.

Startujący z pole position Brytyjczyk Lando Norris z McLarena po walce z Hamiltonem na pierwszym okrążeniu stracił kilka pozycji i ostatecznie przyjechał jako szósty.

Dzięki zwycięstwie w sprincie Verstappen do 15 punktów powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej nad Perezem.
Wyścig Formuły 1, piąta eliminacja mistrzostw świata, wrócił do Szanghaju po pięciu latach przerwy.

Źródło: (PAP)