Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5. Maraton Lubelski wystartuje 7 maja. Wszystko już gotowe (TRASA, WIDEO)

Krzysztof Nowacki
materiały organizatora
Ponad 60 tys. litrów wody, 5800 butelek izotoników, 550 kg bananów, ponad 50 kg czekolad i 60 kg cukru czeka już na uczestników 5. Maratonu Lubelskiego, który w tym roku odbędzie się w niedzielę, 7 maja. Trasa 42-kilometrowego biegu przebiega praktycznie przez cały Lublin, co wiązać będzie się z chwilowymi utrudnieniami w ruchu.

- Nie będzie jednak całkowitego zamknięcia ulic w mieście. Jedynie o godz. 9, w momencie startu biegu, chwilowo zostaną zamknięte Aleje Racławickie. Potem ruch będzie tylko wstrzymywany i puszczany przez służby do tego przygotowane, natomiast autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami – informuje Marcin Bielski, prezes Fundacji Rozwoju Sportu, organizatora maratonu.

Podobnie, jak w roku ubiegłym bieg rozpocznie się i zakończy w okolicach Centrum Spotkania Kultur. – To miejsce przychylne dla nas i mocno rozpoznawalne dla mieszkańców, stąd nasza ponowna obecność tutaj – dodaje Bielski.

5. Maraton Lubelski wystartuje o godz. 9 na Al. Racławickich, na wysokości Uniwersytetu Medycznego. Razem z maratończykami bieg rozpoczną uczestnicy 2. Biegu Koziołka. – Przez 9,5 kilometra uczestnicy obu wyścigów pobiegną tą samą trasą – mówi Piotr Kitliński, dyrektor maratonu.

4. Maraton Lubelski. Wielkie święto biegaczy za nami (ZDJĘCIA, WIDEO)

Biegacze wyruszą zatem z Al. Racławickich, a następnie pobiegną ulicami: Krakowskie Przedmieście, Kołłątaja, Peowiaków, Narutowicza, Plac Wolności, Bernardyńska, Zamojska, Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca '80, Cukrownicza, Krochmalna, Nadbystrzycka, Głęboka, w górę Sowińskiego, skręcą w Weteranów i tam uczestnicy obu biegów rozdzielą się.

- Uczestnicy Biegu Koziołka skręcą w ulicę Akademicką, potem Radziszewskiego i zakończą bieg. Natomiast maratończycy pobiegną Łopacińskiego w stronę Racławickich – dodaje Kitliński. Dalsza część maratonu odbędzie się ulicami: Warszawska, Zbożowa, Świerkowa, Sławinkowska, Willowa, Poligonowa, Bohaterów Września, Zelwerowicza, Wojtasa, Do Dysa, Spółdzielczości Pracy, Andersa, Mełgiewska, Gospodarcza, Hutnicza, Łęczyńska, Wolska, Kunickiego, Zemborzycka, Diamentowa, Krochmalna, Jana Pawła, Armii Krajowej, Bohaterów Monte Cassino, Kraśnicka, Racławicka, Łopacińskiego, Akademicka i Radziszewskiego. Meta zlokalizowana zostanie przy Placu Teatralnym pod budynkiem Centrum Spotkania Kultur.

Organizatorzy przygotowali w tym roku koszulki nawiązujące do pierwszego maratonu zorganizowanego w 2013 roku. – Wracamy do korzeni, do naszego logo, które było na pierwszym maratonie. Koszulki także będą zbliżone do tych z pierwszej edycji – mówi Bielski.

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe i vouchery. – Od wielu lat unikamy nagród finansowych, żeby w przyszłości nie trzeba było robić oddzielnej klasyfikacji dla Polaków, bo wygrywaliby biegacze zagraniczni. Trzeba pamiętać, że nasze bieganie jest inicjatywą oddolną. Sześć lat temu grupa osób, która startowała w biegach organizowanych poza Lublinem, zwróciła się do prezydenta Żuka z taką inicjatywą. Prezydent skierował ich do Fundacji Rozwoju Sportu i tak rozpoczęła się nasza przygoda. Za nami już także 20 biegów na 10 km., 10 biegów na 5 km, a sama fundacja co roku organizuje około 19 imprez – podkreśla Bielski.

Nad sprawnym przebiegiem maratonu oraz imprez towarzyszących czuwać będzie ponad 500 wolontariuszy. Przez cały czas trwania imprezy działać będzie Miasteczko Małego Maratończyka, w której najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach sportowych, a także sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej, biorąc udział w grze „Koło fortuny”.

Dla dzieci poniżej 5 roku życia przygotowano biegi „Mam nawyki, mam wyniki”, na dystansie 42 metrów (na specjalnie przygotowanej trasie znajdującej się na Placu Teatralnym przed budynkiem Centrum Spotkania Kultur). Dla starszych dzieci w Ogrodzie Saskim będą odbywać się biegi na dystansach od 100 do 1000 metrów. – Profesjonalnie przygotowane, z pomiarem czasu i medalami – mówi Bielski. – Najbardziej liczymy na uczestników Biegu Rodzinnego, w którym przed rokiem wystartowało ponad 530 osób. Bieg otrzymał certyfikat najliczniejszego biegu rodzinnego w Polsce – dodaje prezes FRS.

Bieg wystartuje o godzinie 10:45 spod Centrum Spotkania Kultur. Uczestniczyć w nim mogą dzieci, młodzież, osoby dorosłe, jak również całe rodziny. Liczy się obecność, a na mecie każdy odbierze pamiątkowy medal oraz weźmie udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 5. Maraton Lubelski wystartuje 7 maja. Wszystko już gotowe (TRASA, WIDEO) - Kurier Lubelski

Wróć na sportowy24.pl Sportowy 24