Święta wojna dla Zagłębia, mieszane szczęście KPR-ów

Michał Rygiel
Monika Wąż była w niedzielę świetnie dysponowana
Monika Wąż była w niedzielę świetnie dysponowana Piotr Krzyżanowski
Nie ma wątpliwości, kto w tym sezonie jest lepszy w starciu odwiecznych rywali - Metraco Zagłębie zdominowało rywalizację z MKS-em Selgrosem Lublin!

Lubinianki pokazały, dlaczego są faworytkami do złota. Od początku narzuciły swoje warunki gry - twardą obronę i błyskawiczne kontrataki.

„Miedziowe” szybko wyszły na prowadzenie i po kwadransie wynik 9:4 nikogo nie mógł dziwić. Podopieczne Bożeny Karkut bezlitośnie wykorzystywały grę w osłabieniu, pewnie wygrywając przewagi. Neven Hrupec brał przerwy na żądanie, ale poprawy w grze swoich zawodniczek nie uświadczył. Selgros próbował zrywami odrabiać straty, ale na każdą próbę lubinianki miały odpowiedź.

Tak jak po przerwie, kiedy w 40. minucie przewaga Metraco Zagłębia stopniała do czterech bramek. Po przerwie na żądanie dla Bożeny Karkut bramkę zdobyła Kinga Grzyb. Potem nastąpił popis bramkarski. Monika Wąż i Weronika Gawlik prześcigały się w udanych interwencjach. Ta pierwsza próbowała nawet trafić do pustej bramki, ale ta próba nie przyniosła pożądanego efektu.

Przyjezdne zaczęły się gubić w ataku i nie pomagała dobra gra reprezentacyjnej bramkarki Selgrosu. Zagłębie kontrolowało spotkanie i grało drużynowo - do siatki trafiały Jovana Milojević, Żana Marić czy Kaja Załęczna. W 58 minucie gwóźdź do trumny wbiła serbska obrotowa, podwyższając prowadzenie na 28:23. Potem na deser po bramce dołożyły Agnieszka Jochymek i Victoria Belmas. Zagłębie ma już gwarantowany brązowy medal, ale to nie cel lubinianek, one walczą o złoto!

W grupie spadkowej sporo się pozmieniało i to niekoniecznie ze względu na wyniki. Ze sponsorowania drużyny wycofała się firma Łączpol, co na tę chwilę praktycznie przekreśla start gdańszczanek w nowym sezonie Superligi kobiet. To świetna wiadomość dla KPR-u Jelenia Góra, który może nie będzie musiał grać barażu o utrzymanie.

Na razie jeleniogórzanki wygrały bardzo ważny mecz w Nowym Sączu. Na dwie kolejki przed końcem są już pewne tego, że nie spadną bezpośrednio z ligi. Świetny występ zaliczyły Aleksandra Tomczyk i, tradycyjnie, Sabina Kobzar. Rozgrywające wygrały pojedynek z Karoliną Płachtą i Tamarą Smbatian.

Tego samego nie można powiedzieć o prowadzonym przez Annę Mączkę KPR-rze Kobierzyce. Beniaminek został rozbity przez świetnie grającą Piotrcovię. Na pewno nie pomógł w tym meczu fakt, że znany jest los trenera Tomasza Folgi. Szkoleniowiec nie będzie w przyszłym sezonie prowadził klubu spod Wrocławia.

Tymczasem Piotrcovia grała świetnie z kontrataków, punktując błędy popełniane przez zawodniczki KPR-u.

W następnej kolejce znów najważniejszy będzie mecz w Lubinie. Zagłębie podejmuje u siebie Pogoń, która jest już bez szans na medale.

30. KOLEJKA PGNiG SUPERLIGI KOBIET
Metraco Zagłębie Lubin - MKS Selgros Lublin 30:23 (19:11)

Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz, Wąż, Czyż - Kurdzielewicz, Załęczna 1, Grzyb 6, Semeniuk, Buklarewicz 6, Wiertelak, Piechnik, Marić 6, Jochymek 4, Belmas 2, Malta, Milojević 5.

MKS Selgros: Gawlik, Januchta - Niedźwiedź 5, Charzyńska , Gęga 2, Mihdaliova, Matuszczyk, Bożović, Skrzyniarz , Kowalska, Drabik 3, Rola 2, Nocuń 5, Rosiak 5, Kozimur 1.

Pozostałe mecze: Energa AZS Koszalin - Vistal Gdynia 21:30 (10:17). Pogoń Baltica Szczecin - Kram Start Elbląg 25:27 (18:15).

Grupa spadkowa: Olimpia-Beskid Nowy Sącz - KPR Jelenia Góra 26:27 (14:14).

MKS Olimpia-Beskid : Sach, Szczurek - Płachta 9, Leśniak 4, Choromańska 2, Luberecka, Dzidek 1, Pinda 2, Wielocha, Smbatian 5, Kostuch, Nosal 1

KPR: Hoffman, Ciesiółka, Filończuk - Bilenia 2, Tomczyk 7, Maziarz, Wojtas, Kobzar 9, Załoga 4, Jasińska, Filończuk, Kanicka, Oreszczuk 2, Janas 2, Skowrońska

Piotrcovia Piotrków Trybunalski - KPR Gminy Kobierzyce 34:19 (21:10)
Piotrcovia: Opelt, Sarnecka - Sobińska, Kucharska, Matyja, Osuch, Klonowska 1, Kopertowska 2, Marszałek 5, Wypych 2, Szafnicka 4, Ivanović 5, Jałoszewska 2, Belmas 7, Despodovska 2, Dronzikowska 4.

KPR: Słota, Demiańczuk - Jakubowska 3, Skalska 3, Mączka 4, Janczak 1, Wesołowska, Łuczkowska 2, Kaźmierska 2, Szymańska 1, Linkowska 1, Daszkiewicz, Walczak 1, Michalak 1, Mazguła, Sobczyk.