Krakowskie dwójki walczyły w finale

(ART)
Szczepański i Pochwała w akcji
Szczepański i Pochwała w akcji fot. Andrzej Szkocki
Kajakarstwo górskie. Zawodami w słoweńskiej miejscowości Tacen zakończyła się rywalizacja w slalomie Pucharze Świata. W ostatnich zawodach Polacy znaleźli się w finałach.

W tym sezonie nasza kadra wystartowała tylko w 4 z 5 eliminacji, bowiem inauguracja cyklu, w Ivrei, pokrywała się z zawodami kwalifikacyjnymi do reprezentacji na igrzyska w Rio de Janeiro. Do Włoch na własny koszt wybrał się wówczas tylko sądeczanin Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa), zajmując tam 3. miejsce. Przed ostatnimi regatami był 3. w klasyfikacji łącznej PŚ, nie udało mu się jednak obronić dobrej lokaty, gdyż w Słowenii zajął dalsze, 25. miejsce. A że finał PŚ miał wyższą punktację niż wcześniejsze zawody, to przy wyrównanej stawce Polak spadł na 10. pozycję. Na 23. łącznie pozycji uplasował się szczawniczanin Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz), który w Tacen był 17. Występ nie wyszedł Maciejowi Okręglakowi (Start Nowy Sącz), który po ominięciu dwóch bramek był w półfinale ostatni (40.).

W czołowej „10” końcowego rankingu w C-2 znalazły się dwie krakowskie osady: 8. miejsce zajęli Piotr Szczepański i Marcin Pochwała (KKK), a 9. Filip i Andrzej Brzezińscy (AZS AWF). Ci pierwsi w Tacen uplasowali się na 7. pozycji, a gdyby nie 2 punkty karne za dotknięcie ostatniej bramki, byliby na 2. miejscu. Bracia Brzezińscy mieli bezbłędny przejazd, ale za to wolniejszy i uplasowali się na 6. pozycji. Trzecia z naszych osad, Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczak (AZS AWF), zajęła 15. miejsce (odpadła w półfinale). Szczepański i Pochwała byli w finale każdej z czterech eliminacji (jako jedyni z całej polskiej ekipy), ale łącznie znaleźli się niżej niż przed rokiem (wówczas 4. lokata).

Bardzo dobrze na zakończenie pucharowego sezonu zaprezentował się w C-1 Grzegorz Hedwig (Start). W półfinale w Tacen wywalczył 3. lokatę i rozbudził nadzieję na medal. Stanąłby na najniższym stopniu podium, gdyby nie dotknięcie bramki (2 pkt karne), co zepchnęło go na 7. pozycję. To i tak jego najlepszy wynik w PŚ w ciągu ostatnich dwóch lat.

W K-1 kobiet blisko finału była Klaudia Zwolińska (Start). Mistrzyni świata i Europy juniorek, która w poprzedniej rundzie PŚ (w Pradze) była 5., tym razem zajęła 11. miejsce. Do finałowej dziesiątki zabrakło jej tylko 0,24 s. Na 17. pozycji uplasowała się inna młoda „góralka” ze Startu, Sara Ćwik. To jej najlepszy wynik w PŚ.

Zwycięzcy PŚ 2016

Mężczyźni, K-1: Mathieu Biazizzo (Francja) C-1: 1. Alexander Slafkovsky (Słowacja), C-2: Pierre Pico i Hugo Biso (Francja).

Kobiety, K-1: Ricarda Funk (Niemcy), C-1: Mallory Franklin (Wielka Brytania).